Když jsem byla malá, trávila jsem nad dětskými knížkami a komiksy hodiny. Doteď si pamatuji knihy, které mi máma četla, ještě než jsem písmenům porozuměla sama. Tehdy jsem nejvíc milovala ty od Aloise Mikulky a některé se u mých rodičů zachovaly doteď. Vždy jsem oblíbené knížky půjčovala kamarádkám, a tak mi bohužel nezbyly všechny, abych je předala svým dětem. A jelikož jsem nepoučitelná, dělám to doteď. 🙂

Moje děti po mě lásku ke knihám zdědily, hlavně Viktorka už odmalinka dokáže u knih sedět déle než u televize, a já jsem za to moc ráda. Žádné knížky o princeznách u nás ale nenajdete. Zatímco téměř sedmiletý Oliver preferuje převážně obrázkové zvířecí knížky, osmiletá Vika zbožňuje strašidla, záhady a podivnosti. Jednou pro ně nějakou taky napíšu…

Spoustu knížek dostávám díky blogování, přesto knihy i často kupujeme. Dokážu v knihkupectví prohlížet a vybírat snad věky, a to i v dětské sekci. 🙂 A tak nám knihy doma přibývají a přibývají. Už je pomalu není kam dávat. Leporela podědila malá sestřenička Eliška a teď uvažuji, že dětem postavím v jejich malém pokojíčku knihovnu. Máte někdo nápad na nějaké chytré řešení do malých prostor?

Ale abych neodbíhala, chtěla jsem se s vámi podělit o to, jaké krásné knížky mají děti nové. Asi z toho časem vznikne pravidelná rubrika. 🙂 Mají sice za poslední dobu víc nových knížek, ale rozhodla jsem se sem dávat jen novinky nebo alespoň knihy, které vyšly od minulého roku. Nečekejte žádné odborné recenze, ale spíš postřehy jedné matky a dvou expertů na všechno. 🙂

 

Úplně nejčerstvější knížka, která u nás přistála, je Kostík od Pawla Pawlaka. Jedná se o zásilku z Knihozemě, což je projekt Albatrosu, který má rodičům, ale i dětem usnadnit výběr dětských knih. Kostík má nádherné neobvyklé ilustrace, hezké téma přátelství, ale textem mě trochu zklamal. Je ho tam totiž fakt málo. Kniha měla podle mě mnohem větší potenciál. Ale zase na druhou stranu, Viktorka je v první třídě a je pyšná, že dokáže přečíst celou knížku. Jako první čtení je to totiž asi odpovídající – velká písmena, jednodušší věty a stručný obsah. Moc mě baví téma knížky a fakt, že není „líbivá“.

 

Na festivalu Mini jsem dětem koupila krásnou obrázkovou encyklopedii od nakladatelství Host – Podivuhodná encyklopedie zvířat. Švýcarská výtvarnice Adrienne Barman do své podivuhodné encyklopedie vybrala a nakreslila přes 600 druhů zvířat a vymyslela pro ně 40 vtipných tříd. 🙂 Dala je dohromady například podle charakterových rysů. Zoolog by z toho možná byl rozčarován, ale u nás knížka boduje. 🙂

 

Nejzajímavější knihou pro děti za poslední dobu jsou za mě rozhodně Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky od Eleny Favilli & Francescy Cavallo. Sbírka krátkých příběhů stovky inspirativních žen z minulosti i současnosti s překrásnými ilustrovanými portréty by neměla chybět v knihovně žádné malé velké osobnosti. Je to motivační kniha pro děti, spíše tedy pro holky.

 

Poslední knížku jsem nedávnou koupila na farmářských trzích na Kulaťáku, protože mě hned na první pohled zaujal název Strašidlování na Vinohradech a okolí s letmými dotyky Žižkova. Jak už jsem psala, Viktorku zajímá vše ohledně strašidel a o těch vinohradských toho zatím moc nevíme, tak jsem neodolala a knížku bez velkého prohlížení koupila. Doma se ukázalo, že to asi nejsou úplně povídky pro děti, rozhodně ne pro ty ve věku mých dvou. 🙂 Stejně ji sem ale dám, jako tip pro ty starší. Knížku napsali svérázným stylem Pavel Vrána a Jiří Žáček a kreslil J.F. Palme. Ilustrace jsou dost praštěné (v dobrém) a povídky vlastně taky. Viktorka ke knížce zatím hledá cestu, a něco mi říká, že zrovna u ní se časem dostane mezi oblíbené. Ta strašidla jsou totiž spíš než pohádkové bytosti, strašáci z reálného světa, jichž se bojí spíše dospělí. :)) Mojí mámě by se ta knížka líbila moc.

♥♥♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *